DRÁTOVÁNÍ - dílko.cz - Domácí dílna u Kozáků

dílko.cz
Domácí dílna u Kozáků
Přejít na obsah

Drátování

Drátování
Historie drátování
Asi nikoho nepřekvapí, že první zmínky o drátenictví jsou ze Slovenska zhruba ze 17. století a první dráteníci byli právě Slováci hledající obživu i daleko od domova. Možná dokonce znáte někoho, kdo ještě pamatuje dráteníky, kteří přicházeli vždy ve stejnou dobu a drátovali rozbité hliněné a kameninové hrnce, hrnečky, vázy a jiné nádoby.

Současnost
Dnes se drátování udržuje jak ve své původní podobě, aby byl zachován jeho historický odkaz, tak zejména v podobě moderní, kreativní a neotřelé tvorby, při které se drát kombinuje i s jinými materiály. Drátovat se dá v podstatě cokoliv od hrnků, mís, keramiky, lahví, kamenů, vajíček, dekorací, ozdob až po šperky a drobné předměty. Drát může být jako základní nosný materiál, nebo naopak může jím být odrátovaný nějaký předmět, který je tak drátem ozdoben.
Dnes je drátování velmi populární a přináší hlavně radost a relaxaci v uspěchané a digitalizované době.

Drátování vs. drátkování
Správný výraz pro výrobu dekorací z drátu je drátování. Avšak výraz drátkování je často používaný zejména u začátečníků, kteří hledají inspiraci a rady na internetu.  Z tohoto důvodu někdy používáme na našich stránkách i výraz “drátkování“ uvedený v závorce.
Někteří řemeslníci namítají, že se drátkují parkety, chmel, rámečky do včelího úlu a je to pravda. Na druhou stranu výraz drátkování se může zdát výstižnější, pokud se jedná o výrobu drobných dekorací a šperků z tenkého drátu nebo spíše drátku.
Dráty
Při drátování se používají různé druhy drátů o různých průměrech či průřezech (pozor na poměrně podstatný rozdíl). Zakoupit je lze i v různých délkách na cívkách či volných návinech.

Měkký měděný drát je vhodný pro začátečníky, protože se s ním dobře pracuje. Snadno se ohýbá a prsty tolik nebolí. Naproti tomu při některých aplikacích může být jeho měkkost nevýhodou. Z estetického hlediska je potřeba brát ohled na jeho načervenalou barvu a vhodné barevné kombinace s jinými materiály. Často je měděný drát lakovaný nebo je jeho povrch dokonce obarvený.

Žíhaný železný drát je díky své černé barvě vhodnější pro různé barevné kombinace s jinými materiály. Je však poměrně tvrdý a méně tvárný. Neodpouští chyby a bez ošetření může ve vlhku korodovat.

Ocelový nerezový drát je velmi tvrdý a nepoddajný, ale pokud ho zvládnete, jsou výrobky z něj velice pěkné a trvanlivé. Používá se jak v lesklé, tak v matné variantě. Častěji ho využijete pro výrobu šperků než velkých dekorací.

Postříbřený drát s měděným jádrem je vhodný na šperky. Díky měděné podstatě je velice tvárný a stříbrný povrch mu dává působivý vzhled, ale stejně jako u obyčejného měděného drátu nemusí být jeho měkkost vždy výhodou.

Hliníkový drát je opravdu hodně měkký a jeho povrch může být obarven lakem nebo chemicky. Je křehký a při nešetrném zacházení se rád láme a trhá.

Mosazný drát je zářivě žlutý pevný a odolný proti korozi. Ti, kteří dávali ve škole pozor, vědí, že mosaz je slitina mědi a zinku což mnohé napoví. Hodí se na výrobu šperků.

Ostatní materiály
Drát lze kombinovat s korálky různých druhů, jako jsou rokajly, ohňovky, broušené, s listrem nebo dokonce Swarovski krystaly. Korálky se samozřejmě vyrábějí v různých barvách a tvarech, takže je jen na Vás, jaké si vyberete.

Materiály jako například kameny, dřevo, keramika a sklo jsou v kombinaci s drátem také velice zajímavé.
Nářadí a pomůcky
Základním nářadím pro každého dráteníka jsou kleště. Jedná se zejména o kleště štípací, ploché a kulaté tzv. ketlovací. Používají se spíše menší velikosti kleští, ale doporučujeme si vyzkoušet různé velikosti a tvary rukojetí, protože každému padnou do dlaně jiné. Koupit můžete různou kvalitu různých značek. I pro začátečníka jsou lepší kleště alespoň průměrné v ceně stokorun za kus. Ten, kdo to myslí s drátováním vážně, by na nářadí neměl šetřit, na výrobku to bude znát.

Další pomůckou jsou různé špalky a špalíčky, hranoly a třeba i formy, které pomáhají při tvarování drátu a zejména pravidelných a opakujících se smyček, obloučků atd.
S chutí do toho
Pokud jste dočetli až sem, tak Vás drátování (drátkování :-) nejspíše opravdu zaujalo. Přejeme vám tedy hladké začátky, hodně nápadů a kreativity. Drátování si hlavně užijte, a i když výsledek nebude hned podle vašich představ, tak nelámejte drát a zkuste to znovu. Chce to jen trochu cviku.

Kreativní kurzy drátování
Další možností, jak se naučit drátovat nebo se v drátování zdokonalit, je navštívit některý z našich kreativních KURZŮ DRÁTOVÁNÍ (drátkování). Aktuální nabídka je uvedena v KALENDÁŘI.
dílko.cz - Domácí dílna u Kozáků
dilko(a)dilko.cz
© 2013 - 2022 Petra a Miroslav Kozákovi
Návrat na obsah